Zahvaljujući pravovremenoj reakciji zaposlenih u Medicinskoj školi „Stevica Jovanović”, prošle nedelje je sprečena epidemija šuge u toj obrazovnoj ustanovi. Početkom novembra profesori su u jednom razredu primetili da šest učenika ima simptome ove dermatološke bolesti, tako da su oboleli hitno upućeni u obližnju ambulantu. Nakon što su lekari potvrdili sumnju nastavnika, narednih dana su sprovedene mere u saradnji s nadležnim zdravstvenim ustanovama kako bi se sprečilo širenje ove bolesti među učeničkom populacijom.
Prema rečima direktorke te škole Svetlane Kalapiš, uvedene su pojačane mere higijene, a oboleli učenici su upućeni na kućno karantinsko lečenje, u skladu s prepisanom terapijom. Kako je ona rekla za „Pančevac”, sada je stanje u školi redovno i nema opasnosti od širenja zaraze. Saznali smo da će đaci, kada budu ozdravili, morati da obave kontrolni zdravstveni pregled i tek nakon toga biće im omogućeno da pohađaju nastavu. O ovom slučaju uprava Medicinske škole obavestila je i Zavod za javno zdravlje Pančevo, a on je u skladu sa zakonom odmah naložio protivepidemijske mere koje su zaposleni u Medicinskoj školi morali da preduzmu.
Dr Ljiljana Lazić, direktorka pančevačkog Zavoda, rekla je za naš list da je ta zdravstvena ustanova obaveštena o nemilom slučaju još prvog dana i potvrdila navode da je prošla opasnost od epidemije i širenja zaraze.
– Nema novih slučajeva u školi, tako da nema elemenata da bolest eskalira. Oboleli đaci su u izolaciji i primaju odgovarajuću terapiju. Od lekara koji leče đake zatražili smo da provere zdravstveno stanje članova porodica učenika i to je standardna procedura u ovakvim situacijama. Nije ovo prvi put da se u pančevačkim školama i vrtićima javljaju zarazne bolesti. Nije ništa neočekivano, dešavalo se to i ranije – zaključila je direktorka Zavoda za javno zdravlje Pančevo.
Živimo u vremenu kada mnogobrojna deca nemaju adekvatne uslove za život, tako da se zaposleni u obrazovno-vaspitnim ustanovama svakodnevno susreću s različitim problemima prouzrokovanim lošim materijalnim statusom porodica učenika.
Dakle, nije neočekivano što se dešavaju ovakve stvari. Javna je tajna da nastavnici u saradnji sa učenicima organizuju kampanje solidarnosti na nivou škola kako bi se obezbedio novac za ugrožene đake. Dešavalo se to i ranije – nažalost, dešavaće se i ubuduće.
Na kraju treba reći da lekovi koji su neophodni za lečenje obolelih đaka Medicinske škole nisu na listi i za njih treba izdvojiti popriličnu sumu. Ostaje pitanje da li će neki od učenika moći da priušte sebi adekvatno lečenje.
Z. S.
Pratite nas