Građani treba da obrate pažnju na to kakve novčanice dobijaju na šalterima pošta i banaka i nakon što im prodavci vraćaju kusur. U slučaju da im se nešto učini sumnjivo, odmah treba da reaguju i zatraže drugu novčanicu, inače će biti izloženi neprijatnostima.
Ovaj zaključak se nameće posle teksta koji je pred Novu godinu objavio „Blic”, a koji govori o problemima jednog našeg sugrađanina nakon što mu je službenica na šalteru u novoj pošti dala falsifikovanu novčanicu od 2.000 dinara.
Kad je istog dana kasnije pokušao da s tom novčanicom u staroj pošti plati račun, rečeno mu je da to ne može da uradi jer je novčanica lažna. Odmah nakon toga ponovo se vratio u novu poštu u želji da vrati lažnu i zatraži novu novčanicu.
Pozvao je kontrolora, ali mu je odgovoreno da je kasno, da je pogrešio što nije odmah reagovao i da ništa ne može biti učinjeno. Može se reći da je bez obzira na sve ipak dobro prošao, jer je službenica u staroj pošti kojoj je ponudio falsifikovanu novčanicu bila dužna da o tome odmah obavesti policiju.
Narodna banka Srbije je sredinom oktobra prošle godine objavila da je od početka 2015. godine otkriveno dva puta više falsifikovanih novčanica nego 2014. Najčešće se krivotvore novčanice od 1.000, 2.000, i 500 dinara, a kvalitet falsifikata je iz meseca u mesec sve bolji.
M. G.
Pratite nas