Kao jedan od najčešćih uzroka požara tokom zime navode se razna grejna tela, loše i stare instalacije, kao i neodržavanje dimnjaka.
U odnosu na letnji period kada se najveći broj požara dešava na otvorenom prostoru, tokom zime najviše požara ima u građevinskim objektima – kućama i stanovima.
Pored starih i oštećenih instalacija u zimskom periodu dodatnu opasnost od izbijanja požara predstavljaju razni svetleći ukrasi, lampioni i svećice bez nadzora, a potencijalna opasnost preti i od loše navike koju imaju naši sugrađani, a to je sušenje veša na grejnim telima, na kojima je ta radnja izričito zabranjena.
Vatrogasno – spasilačka jedinica u Kovačici je tokom decembra prošle godine zabeležila dve intervencije u Kovačici, u pitanju su bili požari na kontejneru i novogodišnjoj rasveti.
Reč je o manjim požarima, koji su brzom reakcijom vatrogasaca sprečeni i nije pričinjena šteta. U novoj godini na sreću nije bilo intervencija zbog požara, kaže Vladimir Mađarev, komandir vatrogasno – spasilačke jedinice u Kovačici. On je dodao da je prošlih godina više intervencija zabeleženo tokom letnjeg i jesenjeg perioda, nego zimi, međutim broj požara zna da varira i u zavisnosti od vremenskih prilika.
U cilju prevencije požara Mađarev građanima savetuje redovno održavanje grejnih tela i električnih uređaja koje treba držati dalje od elemenata koji su lako zapaljivi, redovno održavanje instalacija, kao i ne ostavljanje otvorenog plamena bez nadzora.
Takođe ono na šta bi sada građani trebalo da obrate pažnju jesu dimnjaci. Iako požari dimnjaka sami po sebi nisu kompleksni sa stanovištva taktike gašenja i angažovanja ljudstva, u nekim slučajevima mogu da prerastu u veće krovne ili tavanske požare i izazovu veoma ozbiljne posledice.
Ukoliko dođe do požara ono što prvo treba učiniti jeste pozvati broj 193, dati tačne podatke i postupiti po uputsvima vatrogasaca.
Pratite nas