Nakon majskih poplava najviše se pričalo o volonterima i njihovoj požrtvovanosti. Međutim, volonterstvo nije rezervisano samo za nemile događaje, niti je sinonim za besplatnu radnu snagu. Volontiranje kao model društvenog angažovanja dobar je vid pomoći lokalnoj zajednici, kao i unapređivanja samog sebe sticanjem raznih iskustava i veština.
Iako je volontiranjem počeo da se bavi nedavno, srednjoškolac Miomir Adamović je već učestvovao na nekoliko festivala koji su se održavali u našem gradu. Njegova iskustva s pančevačkog filmskog festivala i „Rock’n’Rivera” veoma su pozitivna. Sve je počelo radionicom koju organizuje „Budi muško”, klub iz Centra E8, koji se bavi problemom rodno zasnovanog nasilja.
– Mislim da je za nekoga ko želi da volontira prava prekretnica kamp „Društvo u prirodi” na Čardaku, koji se organizuje uglavnom sredinom avgusta. Tu se upoznaju skoro sve volonterske organizacije Pančeva i tada ti se pruža prilika da odlučiš u kojoj od njih ćeš volontirati – kaže Miomir.
Nadina Stojiljković, takođe srednjoškolka, svoj volonterski staž započela je upravo na pančevačkom filmskom festivalu. Bilo je bitno da se dobro informiše kako bi mogla da pomogne posetiocima i učesnicima. Tačnost je još jedna od ključnih stvari, kao i komunikacione veštine. Nadina kaže da joj je to iskustvo pomoglo da se pripremi za vreme kad će biti zaposlena.
– Tu smo da uradimo nešto korisno, danas kao volonteri, sutra kao odgovorni ljudi na pozicijama koje ne trpe greške. Takvi događaji nam pružaju praksu, kao i veštine iz prve ruke, koje će biti korisne za kasnije životne ciljeve – zaključuje Nadina.
Dunja Brankov je prvi put volontirala na „Pančevačkom karnevalu”, gde je bila zadužena za doček i raspored inostranih grupa. Kasnije je volontirala na različitim festivalima, kao i na Sajmu knjiga, koji joj je bio bitan jer su svi volonteri bili studenti Filološkog fakulteta kao i ona. Na profesionalnom planu volontiranja su joj značila jer je uvidela gde bi mogla da se zaposli.
Volontiranje može biti i deo prakse, te je tako Jelena Milanović leto provela u Istorijskom arhivu. Kao studentu istorije, to joj je bilo veoma korisno i poučno iskustvo. Zahvaljujući predusretljivom osoblju, upoznala se s nekoliko sfera delatnosti koje obavljaju ovdašnji arhivisti. Imala je priliku da sazna kako se tretira građa po prispeću u arhiv, kako se konzervira i klasifikuje.
– Boravak u arhivu iskoristila sam i za pregled dela građe koja se tamo čuva, što je za mene imalo više naučni, a manje praktični profesionalni značaj. Dokumenti, fotografije, stare razglednice i ostalo što sam videla pružili su mi neposredan i slikovit pogled u prošlost – rekla je Jelena.
Na nju je utisak ostavila i izložba organizovana povodom stogodišnjice Prvog svetskog rata, koja se tada održala u arhivu.
Zajednički utisak volontera je da je prilikom ovakvih akcija primarno druženje i upoznavanje novih ljudi. Rad u takvim okolnostima duhovno ispunjuje i unapređuje određene veštine.
A. Vujić
Pratite nas