Hitna pomoć
Pritisak na službu se ne smanjuje
Teme o kojima govorimo retko kada biramo. One se obično same nameću i u dnevnim izveštajima spomenemo uglavnom broj intervencija na terenu i ambulantne preglede. Prevoz pacijenata na hemodijalizu, transporte u lokalu i u drugim mestima, terensku terapiju, transporte uzoraka krvi za laboratoriju, savete telefonom, servisiranje vozila i sve one radnje neophodne za funkcionisanje jedne urgentne službe gotovo da i ne spomenemo. U nameri da ispravimo ovu nepravdu, evo kratke statistike koja pokriva sve segmente našeg rada.
Broj telefonskih poziva kreće se od dvesta do trista pedeset dnevno. Jedne subote u avgustu oboren je rekord kada je broj 194 okrenut čak petsto puta. Jedan „savestan” sugrađanin pozvao nas je tog dana ravno 111 puta i sve to u nameri valjda da nam olakša posao, a drugima da pomogne u dobijanju naše službe. Zamislite dispečera koji prima ove pozive, upisuje kućne posete i transporte u protokole, šalje ekipe na zadatke (održavajući komunikaciju s njima) i daje savete pacijentima u granicama iskustva i znanja koje poseduje. Ma koliko se trudili da posao dispečera rade najiskusniji i najveštiji u komunikaciji i organizaciji, pritisak je toliki da ove kolege moramo povremeno slati na druge radne zadatke kako bismo im makar malo umanjili stres.
Pedeset pet Pančevaca iz naseljenih mesta i grada svakodnevno prevozimo na hemodijalizu. Radi se o pacijentima koji mogu da sede.
Vozilo sa osam sedišta odavno je postalo tesno. Jedanaest pacijenata je nepokretno i oni moraju u ležećem položaju da se transportuju sanitetskim vozilom. Svakog dana prevoze se laboratorijski uzorci iz jedne od seoskih ambulanti.
Prosečno imamo 55 ambulantnih pregleda dnevno, 23 kućne posete, 20 transporta u lokalu i 21 transport prema Beogradu, naseljenim mestima, Kovinu, Mladenovcu, Starom Slankamenu i Melencima. Medicinski tehničari i vozači odavno imaju tridesetak radnih sati prekovremeno, a problem je i s brojem lekara.
Ovo su alarmantni podaci za koje birokratija mnogo ne mari. Nama ostaje da podsetimo sugrađane da nas makar malo rasterete vikendom, kada dežuraju zdravstvena stanica „Gornji grad” za odrasle i pedijatrijska ambulanta za najmlađe pacijente. Nedopustivo je da do 13 sati nijedan pacijent ne ode do dežurne ambulante, a istovremeno mnogi zatraže pregled od naših lekara.
Jedan komentar