Hronika
Alergije na ubod pÄele i ose
Adrenalinska injekcija spasava život
Oticanje delova tela i gušenje znak za alarm * Imunoterapija je trajno rešenje
TragiÄna smrt naÅ¡eg sugraÄ‘anina od posledica uboda insekta (pÄele ili ose) potresla je mnoge PanÄevce i naterala ih da se zamisle i obrate viÅ¡e pažnje na ove insekte. Alergije na ubode buba nisu retkost i, ako se ispolje, one podrazumevaju neke promene u navikama.
Odgovor organizma
Jedna od sugraÄ‘anki za koju se nedavno ispostavilo da je alergiÄna jeste i petogodiÅ¡nja Lara. Nju je ovog leta pÄela ubola u nogu i odgovor organizma na otrov insekta bio je dramatiÄan.
– Lara je imala zakasnelu reakciju, tako da je noga poÄela da joj otiÄe tek u toku noći. Dobila je i visoku temperaturu, preko 40 stepeni. Sva sreća da me je sin probudio usred noći, pa sam videla da Lari nije dobro. Odmah smo je odveli lekaru i sve se dobro zavrÅ¡ilo – priÄa Larina mama Maja Knežević i dodaje da je i proÅ¡le godine devojÄicu ubo insekt, ali da tada nije imala nikakvu reakciju.
Larini roditelji nisu znali da je ona alergiÄna na ubod pÄele, pa nisu mogli ni da je zaÅ¡tite. Kako za naÅ¡ list objaÅ¡njava alergolog prim. dr Slavica Äurica, znakovi i predispozicije za jake reakcije na ubod uglavnom se ne ispoljavaju, pa alergiju najÄešće primetimo kad je već doÅ¡lo do uboda.
Ambrozija u vazduhu
SuÅ¡a koja je na sceni mesecima unazad pogoduje ambroziji, pa već nedeljama monitoring polena u vazduhu, koji radi Zavod za javno zdravlje PanÄevo, beleži visoke koncentracije polena ambrozije. Veliki broj ljudi je alergiÄan na ovaj polen, a ovako velike vrednosti, kaže dr Äurica, pojaÄavaju tegobe kod pacijenata. Uglavnom „strada†respiratorni sistem, pa osobe koje su alergiÄne žale se na svrab, suženje oÄiju, kaÅ¡alj i bistru vodenastu sekreciju, a manji broj osoba dobija i osip po telu. OlakÅ¡anje stiže već krajem septembra kad ambrozija prestaje da cveta, ali je u jesen pojaÄano dejstvo grinja, koje opet izazivaju respiratorne smetnje. Već krajem februara, s lepim vremenom, poÄinje i cvetanje leÅ¡nika. Jedina dva meseca kada alergeni u vazduhu nisu povećani jesu decembar i januar.
Ako se na tom mestu javi crvenilo i svrab, reÄ je o lokalnoj reakciji koja nije opasna. Ukoliko, meÄ‘utim, doÄ‘e do oticanja dela tela oko mesta uboda ili oticanja vrata i guÅ¡enja, to ukazuje na anafilaktiÄki Å¡ok. Tada Å¡to hitnije treba otići lekaru, kako bi se osobi ukazala neophodna pomoć. Kada se već utvrdi da postoji alergija, važno je primeniti mere prevencije, jer svaki naredni ubod nosi sve veći rizik.
– Obavezna zaÅ¡tita je adrenalinska injekcija, koja se zove „epipenâ€. Po ubodu insekta osobi se daje jedna trećina injekcije u nadlakticu.
Ako se posle 10-15 minuta ne vidi poboljÅ¡anje, ubrizgava se i druga doza. To je prva pomoć, a podrazumeva se da Å¡to pre treba otići do najbliže ambulante kako bi pacijent dobio neophodnu terapiju – kaže doktorka Äurica.
Pomenuta injekcija ne može da se kupi u slobodnoj prodaji niti da se dobije na recept i jedino se može naruÄiti u privatnim apotekama.
Cena „epipena†je skoro 14.000 dinara, a rok trajanja godinu dana, tako da ako imate sreće i ne iskoristite ga ove godine, već sledeće ćete morate da kupite novi.
IzleÄenje je moguće
UÄestalost alergijskih reakcija na ubod insekata se taÄno ne zna, ali se procenjuje da tri odsto cele populacije ima takav problem. Njih najÄešće izazivaju insekti koji ubadaju (pÄele, ose, strÅ¡ljeni), a mnogo reÄ‘e oni koji ujedaju (muve, buve).
Sistemske (jake) reakcije na ubod insekata mogu se ukloniti i trajno. Jedini naÄin za to jeste imunoterapija koja traje pet godina, a uspeÅ¡nost leÄenja je 95 odsto.
– Terapija se sastoji u ubrizgavanju venuma (otrova) insekta na koji je pacijent alergiÄan u telo u odreÄ‘enim koliÄinama, postepeno od najmanje do najveće koliÄine, kako bi osoba stekla toleranciju na otrov. LeÄenje je izuzetno uspeÅ¡no, a jedini problem jeste to Å¡to dugo traje, pa pacijenti posle nekog vremena odustaju – zakljuÄuje doktorka Äurica.
LeÄenje je besplatno uz uput i preporuku alergologa, a radi se jedino na KliniÄkom centru u Beogradu. Injekcije se dobijaju na Å¡est nedelja uz prisustvo anesteziologa, spremnu Å¡ok terapiju i kiseonik, ukoliko doÄ‘e do neželjenih reakcija.
Važno je imati u vidu da je prevencija od vitalnog znaÄaja. Osobe koje su alergiÄne na ubod insekata moraju da paze na svoje ponaÅ¡anje kako bi smanjile mogućnost da budu ubodene. Tako se ne preporuÄuje hodanje bosim nogama po travi, noÅ¡enje odeće jarkih boja, korišćenje parfema...
Poželjno je nositi duge rukave i koristiti sredstva za odbijanje insekata, a najvažnije je biti odgovoran prema sebi i shvatiti ozbiljnost ove alergije, koja, ako se ne reaguje na vreme, može odvesti u smrt.
I. Predić