ADVOKATICA OBJASNILA Evo kako penzioneri mogu da zarade novac

13:33

21.02.2024

Podeli vest:

Printscreen/YT

Advokatica za radno pravo,Kristina Pavlović  objasnila je koje vrste penzija postoje i koji su uslovi potrebni da se ispune kako biste dobili jednu od njih, ali i šta se radi u slučaju da, i nakon što ste stekli uslove za penziju, želite da nastavite sa radnim stažom.

– Postoji starosna penzijaprevremena starosna penzija, invalidska penzija, porodična penzija. Svi oni koji su napunili 65 godina života, ako su muškarci, za žene je nešto još uvek manja granica, ukoliko su imali najmanje 15 godina radnog staža, odnosno ukoliko su ukupno imali 45 godina radnog staža, za muškarce, za žene 40, sa nešto nižom, odnosno bez obzira na godine života, mogu da predaju dokumentaciju za penziju. Onda PIO, penziono-invalidski fond, odlučuje, proverava i sprovodi proceduru, proverava svu dokumentaciju i odlučuje ko ima pravo na penziju i koliko je ta penzija – kaže advokatica Pavlović za „Jutro na Blic“.

Ukoliko je bilo prekida radnog staža, kaže da su ranije bili problemi sa tim.

– Često se dešavaju prekidi u radnom odnosu. Kod obračunavanja penzija, ranije su bili problemi, kada radni staž ima prekida. Ali kada se kumulativno ispune uslovi i kada imamo potrebne godine života, odnosno staža, imamo pravo na penziju. Naravno, to nije situacija sa invalidskom penzijom i to nije situacija sa porodičnom penzijom, tu zakonodavac propisuje malo drugačije uslove – objašnjava advokatica Pavlović.

Upitana kako se rešava slučaj onih građana koji ne žele da idu u penziju, iako imaju sve uslove za to, objašnjava da je to individualna odluka samog poslodavca.

– Ukoliko mu poslodavac ne da otkaz ugovora o radu u momentu kada stekne uslove za penziju, zaposleni može produžiti svoj radni vek. Međutim, postoji i druga varijanta, da se ostvari pravo na penziju, a onda iz tog statusa penzionera da se traži zaposlenje – objašnjava Pavlović.

Navodi da i u ovom slučaju postoje različite situacije u zavisnosti koju vrstu penzije građanin ima.

– Starosna penzija pruža najviše prostora, odnosno dozvoljava najviše mogućnosti za zaposlenje nakon odlaska u penziju. Invalidska penzija sama po sebi ne dozvoljava klasičan radni odnos, s obzirom da je pretpostavka da ste nesposobni za rad, da biste uopšte ostvarili invalidsku penziju. Porodična penzija, takođe, dozvoljava mogućnosti rada. Čak i u situaciji kada je osiguranik, odnosno onaj ko prima porodičnu penziju radi, u tom periodu se prekida isplata porodične penzije do prekida radnog angažovanja. To je najčešća situacija – objašnjava advokatica Pavlović.

Kada vlasnik firme ispuni uslove za penziju, mogu ostali vlasnici kapitala, ali moraju prekinuti radni odnos, navodi advokatica. Sa preduzetnicima je nešto drugačija situacija.

– Vlasnik firme u radnom odnosu sa svojom firmom prekida radni odnos, ali ostaje vlasnik kapitala, vlasnik pravnog lica. Preduzetnici ne moraju da prekidaju radni odnos, kao i lica koja su radila po povremenim ili privremenim ugovorima, kao i ugovorima o autorskom delu. Tu su i funkcije, kao na primer hranitelj. Zakon je napravio te izuzetke zato što te kategorije lica, njihov prekid radnog angažovanja bi uticao negativno na treća lica. To su lica koja mogu da nastave, a da predaju dokumentaciju i da traže da ostvare pravo na penziju – kaže advokatica Pavlović.

(Pančevac/Blic)

VUČIĆ: Nisam zadovoljan brzinom rasta penzija, u narednom periodu brže će rasti i pratiti plate

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.