Obavezno slušati savete pedijatara
Male boginje ili morbile nisu bezazlene, upozoravaju lekari, i dodaju da postoji mogućnost širenja zaraze. Epidemija je nedavno prijavljena u Smederevu, a male boginje, kažu stručnjaci, mogu da izazovu slepilo, upalu uha, pluća i mozga. U najgorem slučaju dovode i do smrti zaraženih, a to su, pokazuju istraživanja, najčešće deca.
U gradu nedalekom odavde hospitalizovano je petoro nevakcinisane dece mlađe od dve godine, od kojih dvoje ima zapaljenje pluća, kao i osoba stara 47 godina nepoznatog vakcinalnog statusa. Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut” pooštrio je mere nadzora. Profesor dr Ana Banko, virusolog sa Instituta za mikrobiologiju, rekla je za prestoničke medije da su male boginje jedna od najzaraznijih infektivnih bolesti, što znači da je zaražena osoba može preneti na čak od 12 do 18 lica u svojoj sredini, odnosno na devet od deset neimunizovanih ljudi. Objasnila je:
– Zbog toga je neophodan obuhvat vakcinacije i imunizacije za kolektivni imunitet preko 95 odsto, a mi smo godinama iza toga. Male boginje u dečjem uzrastu imaju višu stopu komplikacija i smrtnih ishoda, za razliku od drugih bolesti u dečjem uzrastu. Obuhvat vakcinacije je posle 2017. godine, a naročito u vreme pandemije korone, smanjen, pa je epidemija koja počinje u našoj zemlji bila očekivana. Najugroženija su deca do pete godine starosti. Postoje deca koja ne mogu da se vakcinišu zbog primarnih bolesti i ona što zbog svog uzrasta nisu još stigla na program imunizacije – ona su suštinski najugroženija. Što se tiče komplikacija, one mogu da budu ozbiljne i za malu decu i za odrasle.
Posledice morbila mogu biti upala pluća (pneumonija), kao i zapaljenje uha. Uz to, neretko dolazi do imunodeficijencije, problema sa imunitetom, koji kasnije dovodi do težeg obolevanja od drugih infekcija i neuroloških ispada. Postoji i takozvana kasna komplikacija, u proseku nakon sedam godina, kad može doći do zapaljenja mozga, progresivnog oboljenja s teškim posledicama i potencijalno smrtnim ishodom.
Lekari podvlače da su male boginje izuzetno opasne i za pacijente koji imaju poremećaj imuniteta, starije osobe i hronične i maligne bolesnike. Ova bolest je teška i iscrpljujuća za decu, čak i ako ne uzrokuje komplikacije. Praćena je curenjem iz nosa, visokom temperaturom, osipom i opštom anergijom organizma. Vrlo je zarazna, pa je dovoljno da osoba boravi u istoj prostoriji sa zaraženim da bi obolela. Doktori medicine poručuju roditeljima da, ako imaju nedoumice oko davanja MMR vakcine, razgovaraju s pedijatrima, kao i da izvori koji tvrde da vakcina izaziva autizam nisu potkrepljeni medicinskim dokazima.
Morbile nekada i kod zdrave dece mogu dovesti do komplikacija, poput upale moždanih ovojnica i mozga. Dakle, nisu bezopasne, a ljudski kolektivni imunitet je slab, tako da se ubrzo očekuje veći broj zaraženih.
(Pančevac/S.Trajković)